- Місцерозміщення в структурі м. Києва
- Фото нищення будівлі, травень 2021 р.
- Історичні відомості
- Пам'яткоохоронний Статус будівлі та території
- Пам'яткоохоронні Обмеження
- Повноваження, обов'язки та Відповідальність влади в охороні культурної спадщини
1. Місцерозміщення в структурі м. Києва
2. Фото нищення, травень 2021 р.
3. Історичні відомості
"Будинок з мухами" в інтер'єрі, 1906 р.
Будинок та садиба по вул. Володимирській, 93. Розташовані у кінцевій її частині, що відносилася до району Нова Забудова ("Новое Строение") і до 1901 р. існувала у вигляді окремої вулиці Нижньоволодимирської, належала Станіславській Марії Ромуальдівні.
За зовнішніми ознаки його зведено як прибутковий будинок у останній третині 19 ст. Триповерховий односекційний. Можливо його звели первісно двоповерховим, але ближче до рубежа 19-20 століть надбудували третім поверхом. А на початку 20 століття плафон сходової клітки було оздоблено ліпними горельєфнимм зображеннями рослин та комах, серед яких привертають увагу гігантські мухи. Вся ця пластика виконана у стилі модерн.
Фасад доволі простий та лаконічний, оформлений відповідно до стильової конценпції історизму, використовуючи прийоми цегляного стилю з елементами неоготичного, неороманського стилів у дусі ломбардської архитектури 12-14 ст.
Композиція фасаду асиметрична, розділена двома розкріповками на чотири прясла. Вхід розміщено у лівому пряслі. Розкріповки завершені трикутними фронтонами-щипцями з трьома короткими пінаклями, що вкриті зубцями-мерлонами. Фронтони та вінцевий карниз прикрашено аркатурним фризом. Міжповерховий гзимс між третім та другим поверхами оздоблено сухариками-дентикулами. Увесь декор виконано з цегли. Вікна прикрашено простими лиштвами. Мотив гострого сандрика з трикутною центральною частиною над двома вікнами на розкріповках повторено над усіма вікнами третього поверху. Сандрики над іншими вікнами другогто поверху оздоблено мініатюрними зубчиками-мерлонами, що посилює асоціації із середньовічною архітектурою.
4. Статус будівлі та території
4-1. Цінна історична забудова
Фрагмент
4-2. Історичний ареал
- Опорні плани в складі діючого Генплану-2020 (у т.ч. Межі Історичних ареалів)
Опорні плани в складі діючого Генплану-2020 (у т.ч. Межі Історичних ареалів)
-
Межі діючого Історичного ареалу. Генплан 2020 р.
5. Пам'яткоохоронні обмеження
Чи обов’язковий статус пам’ятки для збереження історичних будівель
Відповідь на перше питання: статус пам’ятки не обов’язковий, а заклики всі історичні будівлі в Києві зробити пам’ятками неконструктивні, на реалізацію цього потрібні роки, якщо не десятиліття, за цей час велику кількість історичних будівель просто знесуть, а в результаті отримаємо лише знецінення статусу пам’яток.
Справа в тім, що для збереження подібних історичних будинків, що є частиною душі Києва, але самі по собі не є достатньо видатними для пам’ятки, є окремий статус – цінна історична забудова. Нажаль, це врегульовано лише на рівні нормативів і законом не закріплено, але навіть за таких умов можна швидко захистити історичні будівлі.
- Чинний ДБН Б.2.2-12~2019 Планування і забудова територій у п. 3.69 дає визначення цінної історичної забудови:
Відповідно до п. 13.2.4, в зонах охорони пам’яток та в історичних ареалах заборонено знесення цінної історичної забудови, а її реконструкція дозволяється лише у виключних випадках і за умови дотримання ряду вимог. Сама цінна історична забудова визначається і зазначається в історико-архітектурному опорному плані.
6. Повноваження, обов'язки та відповідальність влади в охороні культурної спадщини
6-1. Повноваження в сфері культурної спадщини
1) ЗУ Про охорону пам'яток
- ЗУ Про охорону пам'яток (фрагменти):