Обсерваторна, 6 - Садиба Барбана, 1900-1905 рр.

Обсерв 6 фото 5

Обсерв 6 фото 2

Зміст

 1. Місцезнаходження в структурі м. Києва
 2. Історичні відомості
 3. Пам'яткоохоронний статус території та будівлі
 4. Проект забудови "Крамалл Студіо"
 5. Знищення 2021-08-20
 6. ГО "Мапа Реновації" - каналізація протестів, травень 2021
 7. Реакція на знищення від Мінкульту - Ткаченко
 8. Дозволи та погодження від Мінкульту, 2018-2019 - Мазур
 9. Реакція на знищення від КМДА - Кличко
 10. Реакція на знищення від РНБО - Зе-президент

BtH Back to Home


1. Місцезнаходження в структурі м. Києва

Обсерваторна 6, Карта 1


Обсерваторна 6, Карта 2

BtH Back to Home


2. Історичні відомості

ОБСЕРВАТОРНА, 6 (кол. провулок)

На схилі давньої улоговини, згодом розпланованої як провулок-вулиця, стоїть окремішно з-поміж багатоповерхових будинків пізнішої доби, невеличкий одноповерховий цегляний особнячок. Доля його склалася чомусь так, що надто часто мінялися господарі цієї садиби.

Адресні довідники, видані на 1900-1905 pp., називають власником садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана; потім особняк належав дворянинові Івану Івановичу Гореславському, а від 1910 р. - провізорові В'ячеславу Миколайовичу Геращеневському. Останній тримав аптеку по вул. Хрещатик, 17, мав нерухомість на околицях, був скарбником у Київському товаристві аптекарів, очолюваному відомим київським фармацевтом Адамом Марцинчиком.

Аптека на Хрещатику, 17, колишня А. Зейделя, належала В. Геращеневському від 1905 p., зажила популярності і подавала таку рекламу: "Іноземні виноградні вина, натуральні мінеральні води російські та закордонні, стерильні розчини для підшкірних впорскувань в ампулах із нормального Ієнського скла. Виготовлення різних дозованих пресованих пігулок на патентованій машині з електричним мотором".

По-своєму типовою була доля синів спадкового дворянина аптекаря Геращеневського, характерна для покоління, якому випало вступати в активне самостійне життя на початку XX ст., і яке так промовисто назване М. Булгаковим "безжурним юним поколінням".

Старший, Петро Вячеславович Геращеневський, народився 1890 p. на Київщині, в селі з гарною назвою Розумниця, Таращанського повіту. У двадцять років закінчив Мітавську (нині - м. Єлґава, Латвія) гімназію і пішов служити "вольноопределяющимся" до 132-го піхотного Бендерського полку, що стояв у Києві, на Кадетському шосе (вул. Косіора), 22. Через рік Петро звільнився у запас із званням молодшого унтер-офіцера польової піхоти і подав документи на природниче відділення університету св. Володимира. А незабаром подав прохання про зарахування його в аптекарські учні (певно, батькові). Ще по двох роках студент Петро Геращеневськии подав на ім'я ректора прохання про дозвіл взяти шлюб з дівчиною дворянкою Оленою Олександрівною Липською. А наступного року почалася Перша світова війна. Подальша доля Петра невідома.

Його молодший брат, Василь - близнюк з Борисом, народився 1894 р. у тому ж с Розумниця, 1914 р. закінчив восьмирічний курс київської гімназії "групи батьків". З військового білета, що зберігся в міському архіві, видно, що він, канонір з "вольноопределяющихся" 15-ої артилерійської бригади, строку служби 1914 p., звільнений від служби за хворобою. У серпні 1915 р. Василь подав документи на юридичний факультет університету св. Володимира. Збереглася телеграма: "Поступаю военное", датована груднем 1915 р. Подальша доля також невідома.
 
Особняк на Обсерваторній, 6. 1993 р.

1918 р. власником особняка по вул. Обсерваторній, 6 був уже М. Капшевич. А далі - націоналізація. Цей особнячок, розташований попід горою та поруч з порожнім, по вул. Обсерваторній, 8, місцем, де свого часу передбачалося спорудити Маріавітський костьол, залишився зовні майже незайманим. Відокремлений від хідника невеликим газоном за підпірною кам'яною стінкою, особняк стоїть по центру земельної ділянки, колись огородженої глухим дерев'яним парканом, з воротами ліворуч. До ґанку, накритого двосхилим дашком на ажурному каркасі, ведуть гранітні сходи. Обабіч парадних дверей - вузенькі віконечка, що дають денне світло до передпокою. Фасад оздоблено в традиціях пізнього класицизму, в цегляному декорі, з рустованими пілястрами й пластичною обробкою всіх площин. По центру - глухий цегляний парапет край даху.

У 1944-1945 pp. тут мешкав голова Комітету в справах мистецтв при Раднаркомі УРСР, академік-драматург, лауреат кількох Сталінських премій Олександр Євдокимович Корнійчук, вже тоді одружений вдруге, з політичних міркувань, - з польською письменницею Вандою Василевською. Жили бездітно.

Невдовзі, коли родина генерала армії М. Ф. Ватутіна відмовилась оселитись у спеціально для неї побудованому 1945 р. особняку по вул. Артема, 46 (див.), письменницьке подружжя перебралося туди.

А цей особняк віддали дитячій соматичній лікарні. Приймаючи садибу, головний лікар Лідія Олександрівна Попова з гіркотою побачила ями від викопаних троянд, рештки обірваної електропроводки, а на вікнах і дверях - сліди від зниклих латунних ручок та шпінгалетів...

Від 1970 pp. в особняку містилися різні установи, зокрема редакція газети "Культура і життя".

BtH Back to Home


3. Пам'яткоохоронний статус території та будівлі

 • Територія - "Історичний ареал" м. Києва.
 • Будівля - Проектом "Історико-архітектурного опорного плану (ІАОП) м. Києва" від 2016 р. - "обєкт культурної спадщини, пропоновано до внесення до Держреєстру" (в новому ІАОП статус відсутній!)
 • Перелік (фрагм) Запропоноване взяття на облік, ІАОП 2015 проект, Обсерваторна, 6:

Перелік (фрагм) Запропонован на облік, ІАОП 2015 проект, Обсерв, 6

BtH Back to Home


4. Проект забудови "Крамалл Студіо"

Проєкт ЖК на місці особняка (Крамалл Студіо) 1


Проєкт ЖК на місці особняка (Крамалл Студіо) 2

BtH Back to Home


5. Знищення

2021-08-20

Обсерваторна 6, буд. Барбана 2021-08-20 ФБ знищ

BtH Back to Home


6. ГО "Мапа Реновації" - каналізація протестів

травень 2021

Обсерваторна 6 ФБ 2021.05.01 с1

Обсерваторна 6 ФБ 2021.05.01 с2

BtH Back to Home


7. Реакція на знищення від Мінкульту - Ткаченко

Мінкульт - Обсерв, 6 Ткаченко

BtH Back to Home


8. Дозволи та погодження від Мінкульту, 2018-2019 - Мазур

 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2018, ІМО-1 Маніфасова титул:

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2018 ІМО-1 Маніфасова титул


 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2018, ІМО-2 Маніфасова  лист Мазур:

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2018 ІМО-2 Маніфасова лист Мазур


 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2018, Проект-1 Александрович титул:

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2018 Проект-1 Александрович титул


 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2018, Проект-2 - Паспорт фас., Александрович титул

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2018 Проект-2 Паспорт фас Александрович титул


 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2018, Проект-3 лист Мазур:

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2018 Проект-3 лист Мазур


 • Мінкульт - Обсерваторна, 6 - Погодження 2019, Дозвіл на роб Мазур:

Мінкульт - Обсерв, 6 Погодж 2019 Дозвіл на роб Мазур

BtH Back to Home


9. Реакція на знищення від КМДА - Кличко

КМДА - Обсерв, 6

BtH Back to Home


10. Реакція на знищення від РНБО - Зе-президент

РНБО - Обсерв, 6

BtH Back to Home


BtH Back to Home