Нищення пам'яток Києва в 2019-2023 рр.


  • Головна проблема свідомі  дисгармонія та безситемність нормативно-правових актів України, які надають широкі можливісті для безконтрольного корупційного застосування  дискреційних повноважень 

Зміст link-in

  1. ❌ 2019
  2. ❌ 2020
  3. ❌ 2021
  4. ❌ 2022
  5. ❌ 2023
  6. ...

BtH Back to Home


АНОТАЦІЯ

ЗУ Про охор культурн спадщ (Ред 2022-05-31) ст1 Істор заб

  • Знищення Історичних міст - Історичних ареалів - Історичної забудови (зміни в "ЗУ Про охор пам" від 22 травня 2022 року)

Як було дотепер:

Чи обов’язковий статус пам’ятки для збереження історичних будівель?

Відповідь на це питання: статус пам’ятки не обов’язковий, а заклики всі історичні будівлі в Києві зробити пам’ятками неконструктивні, на реалізацію цього потрібні роки, якщо не десятиліття, за цей час велику кількість історичних будівель просто знесуть, а в результаті отримаємо лише знецінення статусу пам’яток.

Справа в тім, що для збереження подібних історичних будинків, що є частиною душі Києва, але самі по собі не є достатньо видатними для пам’ятки, є (БУВ) окремий статус – "цінна історична забудова".

Нажаль, це БУЛО врегульовано лише на рівні нормативів і законом не закріплено, але навіть за таких умов можна БУЛО швидко захистити історичні будівлі.

лого - Череп Back to Top


лого - Череп Back to Top


  • Відповідно до п. 13.2.4, в зонах охорони пам’яток та в історичних ареалах заборонено знесення цінної історичної забудови, а її реконструкція дозволяється лише у виключних випадках і за умови дотримання ряду вимог.
  • Сама цінна історична забудова визначається і зазначається в історико-архітектурному опорному плані.

ДБН  Істор-арх опорн пл с1

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


ПЕРЕДМОВА. Повноваження та обов'язки органів охорони пам'яток

Зміст передмови link-in

  1. Повноваження в сфері культурної спадщини
  2. Обов'язки органів охорони пам'яток

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


(1-1) Повноваження в сфері культурної спадщини


1) ЗУ Про охорону пам'яток

Файли pdf


  • ЗУ Про охорону пам'яток (фрагменти):

ЗУ Охор пам ст 5 Повноваж влади


ЗУ Охор пам ст 30 Зобов'яз влади


лого - Череп Back to Top


2) Положення про Департамент

Файли pdf



Типове полож про адміністрац (фрагм)

лого - Череп Back to Top






лого - Череп Back to Top


(1-2) Обов'язки органу охорони пам'яток

  • ЗУ Про охор пам (ст. 30)

лого - Череп Back to Top


ВСТУП. Види відповідальності державних службовців

logo - MomentoMori 1

Зміст вступу link-in

  1. Юридична відповідальність державних службовців
  2. Обставини, що обтяжують відповідальність держ службовця, ЗУ Про держ службу (ст. 67)
  3. Кримінальна відповідальність за службові злочини (КК України, Розділ XVII ст.ст. 364-370)

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


(2-1) Юридична відповідальність державних службовців

Юридична відповідальність державних службовців - це врегульовані нормами права відносини між державою, в особі її компетентних органів і посадових осіб, та державними службовцями, що виникають на підставі вчинених ними службових правопорушень і дістають вияв у застосуванні до винних осіб заходів державного примусу, а також характеризуються засудженням правопорушника та протиправного діяння з боку держави та суспільства з метою запобігання та недопущення в майбутньому інших правопорушень.

За порушення правових норм державні службовці несуть 1) дисциплінарну, 2) цивільно-правову, 3) адміністративну та 4) кримінальну відповідальність.

Невиконання службових обов'язків, що призвело до людських жертв або заподіяло значної матеріальної чи моральної шкоди громадянину, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян, є підставою для відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою із збереженням заробітної плати. Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником державного органу, в якому працює цей службовець. Тривалість відсторонення від виконання повноважень за посадою не повинна перевищувати часу службового розслідування. Службове розслідування проводиться терміном до 2 місяців у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Якщо правомірність рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою не підтверджується результатами службового розслідування, це рішення скасовується.

лого - Череп Back to Top


1) Дисциплінарна відповідальність

Дисциплінарна відповідальність настає при порушенні державним службовцем обов'язків додержання дисципліни праці, правил внутрішнього розпорядку органу державної влади, за невиконання або недостатнє виконання службових обов'язків.

Дисциплінарна відповідальність державних службовців передбачена КЗпП, Законом "Про державну службу", статутами про дисципліну або спеціальними положеннями, чинними у ряді галузей адміністрування і в деяких сферах державної діяльності.

Дисциплінарна відповідальність дістає вияв у застосуванні дисциплінарної санкції - стягнення. Особливість дисциплінарної відповідальності державних службовців полягає у тому, що, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу: 1) - попередження про неповну службову відповідність; 2) - затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вишу посаду.

Законодавчими актами можуть бути передбачені інші види дисциплінарних стягнень для державних службовців окремих галузей і сфер публічного адміністрування.

Розрізняють три види дисциплінарної відповідальності: 1) загальну, 2) спеціальну та 3) для керівних і виборних працівників.

Загальна дисциплінарна відповідальність передбачає дисциплінарні стягнення, які за своїм змістом можна поділити таким чином: 1) заходи морально-правового характеру - догана, попередження про неповну службову відповідність; 2) заходи матеріально-правового характеру - затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або призначенні на вишу посаду, зменшення розміру чи зняття премій, надбавок за високі досягнення у праці й виконання особливо важливої роботи, інших надбавок і доплат, установлених чинним законодавством; 3) припинення державної служби.

лого - Череп Back to Top


2) Цивільно-правова відповідальність

Цивільно-правова відповідальність - це передбачені законодавством засоби примусового впливу на порушника цивільних прав і обов'язків шляхом застосування до нього цивільно-правових санкцій, які тягнуть невигідні майнові наслідки, що дістають вияв у позбавленні його певних прав або покладенні на нього додаткових обов'язків.

Правовою базою цивільної відповідальності державних службовців є КЗпП, положення про матеріальну відповідальність.

Відповідальність за шкоду, завдану діями посадової особи в галузі виконавчо-розпорядчої діяльності, полягає в обов'язковому відшкодуванні збитків, спричинених неправомірними службовими діями (бездіяльністю) посадових осіб у галузі публічного адміністрування, органом державної влади від імені, за дорученням якого посадова особа вчиняє службові дії в межах своєї компетенції.

Важливим є те, що відповідальність за шкоду, завдану посадовою особою, повинен нести орган державної влади, якщо такі юридично значущі дії пов'язані зі службовою діяльністю його посадової особи в рамках наданої йому компетенції. Коли шкода завдана посадовою особою внаслідок дій, які не пов'язані з виконанням службових обов'язків, навіть в робочий час, вона відшкодовується безпосередньо винною особою. Орган державної влади, який відшкодував збитки потерпілій особі, має право звернутися до суду з регресним позовом до службової особи, яка є винною в заподіяній шкоді.

Цивільно-правова відповідальність може застосовуватися незалежно від притягнення службовця до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності за те саме порушення.

лого - Череп Back to Top


3) Адміністративна відповідальність

Адміністративна відповідальність настає при порушенні відповідних правил і норм. Суть адміністративної відповідальності полягає у тому, що вона застосовується органами і посадовими особами, з якими особа, що вчинила правопорушення, не перебуває у службових відносинах.

Основним джерелом норм, які встановлюють адміністративну відповідальність державних службовців, є КпАП та антикорупційне законодавство.

Суб'єктами адміністративної відповідальності є не всі державні службовці, а лише посадові особи. В адміністративно-правовій науці вони розглядаються як суб'єкти і підлягають адміністративній відповідальності тільки за правопорушення, пов'язані з недотриманням правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Зокрема, посадові особи несуть адміністративну відповідальність за адміністративні порушення: в галузі охорони праці і здоров'я населення; що посягають на власність; у галузі охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам'яток історії і культури; у промисловості, будівництві і в галузі використання електричної і теплової енергії; сільському господарстві; за вчинення корупційних діянь та інших правопорушень. Відповідне законодавство містить основні положення, які визначають підстави притягнення винних до відповідальності за вчинення корупційних діянь, із акцентом на те, що є корупційним діянням, хто може бути таким суб'єктом (перелік істотно розширено порівняно із раніше чинним законодавством), подано систему суб'єктів протидії корупції та процесуальні аспекти притягнення винних до відповідальності, заходи адміністративно-правового реагування на вчинення такого роду протиправних діянь.

Згідно із КпАП до державних службовців, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються два види стягнення: 1) попередження; 2) штраф.

Проблема юридичної відповідальності державних службовців тісно пов'язана з проблемою протидії корупції.

Основні принципи запобігання та протидії корупції: верховенства права; законності; комплексного здійснення правових, політичних, соціально-економічних, інформаційних та інших заходів; пріоритетності запобіжних заходів; невідворотності відповідальності за вчинення корупційних правопорушень; відкритості та прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування; участі громадськості у заходах щодо запобігання і протидії корупції, державного захисту осіб, які надають допомогу у провадженні таких заходів; забезпечення відновлення порушених прав і законних інтересів, відшкодування збитків, шкоди, завданої корупційним правопорушенням.

Істотно розширено засади участі громадськості у запобіганні та протидії корупції (участь громадськості в заходах запобігання та протидії корупції, інформування громадськості про відповідні заходи, державний захист осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції.

За вчинення корупційних діянь передбачена кримінальна, адміністративна, цивільно-правова та дисциплінарна відповідальність, а також передбачено усунення наслідків корупційних правопорушень. Окрім того, положеннями Закону передбачені контроль і нагляд за виконанням законів у сфері запобігання та протидії корупції.

лого - Череп Back to Top


4) Кримінальна відповідальність

Кримінальна відповідальність державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, інших службових осіб настає за настає за так звані службові злочини (ст.ст. 165-171 Кримінального Кодексу України), вчинення суспільно небезпечних, винних діянь, які дістали вияв у зловживанні владою або службовим становищем, невиконанні або неналежному виконанні службових обов'язків, тобто за злочини у сфері службової діяльності.

Кримінальна відповідальність службових осіб настає за так звані "службові злочини".

Такі злочини можна поділити на 3 види:

  1. порушення повноважень: невиконання (неналежне виконання) повноважень (недбалість, бездіяльність);
  2. перевищення повноважень: вчинення службовою особою акту, на який вона не мала законної влади, вихід за межі такої або недотримання відомих форм, процедур (одноосібне вирішення справи, яка повинна вирішуватися колегіально, або вчинення дій, які ніхто не має права здійснювати чи дозволяти, тощо);
  3. вчинення акту, що входить до повноважень, але з метою, яку не передбачає закон (зловживання владою або службовим становищем, хабарництво, службове підроблення).

Притягнення до кримінальної відповідальності державних службовців здійснюється на підставі Кримінального кодексу України (Розділ ХVІІ Службові злочини, ст ст 364-370).

лого - Череп Back to Top


(2-2) Обставини, що обтяжують відповідальність держ службовця

лого - Чипполино

  • ЗУ Про держ службу (ст. 67)

лого - Череп Back to Top


(2-3) Кримінальна відповідальність за службові злочини, КК України, Розділ XVII ст.ст. 364-370

лого - Відповідальність

Файли pdf



КК ст 367

лого - Череп Back to Top


  • Особливості притягнення за Службові злочини, в частині "Службова недбалість"

ст - Служб крим правопоруш (2) Недбалість

лого - Череп Back to Top


  • Службове підроблення

1)

ККУ ст 366  Служб підробл


2)

ККУ ст 366  Служб підробл - комент


3)

ЗУ Проти відм злочин доходів, п. 44 ч. 1 ст. 1  Офіц док

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


❎ ОСНОВНА ЧАСТИНА - Нищення пам'яток та історичного середовища Києва за 2019-2023 роки

...

Зміст link-in

  1. 2019
  2. 2020
  3. 2021
  4. 2022
  5. 2023
  6. ...

лого - Череп Back to Top


Пам'ятки в 2019 р.

  1. Лабораторна, 9-Б - Пам'ятка місцевого значення, знищена в листопаді 2019 р.

лого - Череп Back to Top


Пам'ятки в 2020 р.

  1. Вал Нижній, 23 - Садиба (комплекс) ХІХ ст.
  2. Протасів Яр, 3 - Цінна історична забудова, 1885-1886 рр.
  3. Саксаганського, 76 - Цінна історична забудова, ХІХ ст.
  4. Франка Івана, 17 - Садиба (комплекс) ХІХ ст., розташований поряд із будинком Мінкультури
  5. Фролівський монастир (комплекс) - Будинок Артинова, 1809-1811 рр., складова Комплексу

лого - Череп Back to Top


Пам'ятки в 2021 р.

  1. - Антоновича (Горького), 7 - Будинок та Садиба (були запроп. для внес. до Переліку пам., у проекті ІАОП 2015 р.)
  2. Бастіонна, 2/1 Бойчука (Кіквідзе) - Зона охорони пам'ятки
  3. - Борисоглібська, 15-А - Будинок та Садиба, 1899 р.
  4. - Боричів Тік, 20/4-А - Міщанський дерев’яний будинок, 1830 р.
  5. Велика Житомирська, 34-34 А - Перебудова будинку та Садиби, кін. ХІХ ст
  6. Волоська, 5 - Будинок та Садиба, поч. ХІХ ст.
  7. Володимирська/Прорізна, 41/27 - Будинок та Садиба, 1867 р.
  8. Володимирська, 93 - Будинок та Садиба, Цінна історична забудова, 1906 р.
  9. Гоголівська, 26-28 - Садиба Орловського (Санаторій "Салют")
  10. Гоголівська, 32-А, Б - Будинок та Садиба Міллера, 1890 р.
  11. Гоголівська, 32-В - "Обсерваторна гірка"
  12. Голосіївський просп., 8 (40-річчя Жовтня) - Комплекс "Пивзавод Шульца", сер. XIX ст. - каналізація протестів
  13. Гончара, 71 - Будинок та Садиба Родіна, 1882 р.
  14. Грушевського, 4-Б - Флігель Садиби Бонадурера, 1878-1884 рр.
  15. - Дмитрівська, 102-А, Б - Будинки та Садиба, 1911-1912 рр.
  16. Іллєнка (Мельникова), 30 - Будинок та Садиба Баккалинського, 1901 р. - каналізація протестів із використанням ГО "Мапа Реновації"
  17. - Кирилівська (Фрунзе) 35 - Комплекс "Пивоварний завод Ріхтера", 1895 р.
  18. - Кудрявська, 14-16 - Комплекс "Казенний винний склад №1", 1896 р. - передача під забудову за допомогою маніпуліції із поштовою адресою
  19. - Лужевського, 3 - Цінна історична забудова
  20. Мазепи (Січн. Повст.), 11 - Будинок готелю Військово-Микільського монастиря, 1913-1914 рр.
  21. Обсерваторна, 6 - Будинок та Садиба Барбана, 1900-1905 рр.
  22. - Перемоги просп., 130 - Будинок та Садиба "Дача з мезоніном", 1897-1919 рр.
  23. Петлюри (Комінтерну), 29 - Будинок та Садиба Уткіна, 1899 р. - каналізація протестів
  24. Саксаганського, 38 - Будинок та Садиба Драгомирецького, 1849 р.
  25. Тургенєвська, 17-19 - Будинок та Садиба Рутковського, 1901 р.
  26. Хмельницького Богдана, 9-А - Перебудова будинку, складової комплексу, сер. ХІХ ст.
  27. Хорива, 2 - Будинки та Садиба поч. ХІХ ст.
  28. - Шовковична, 3 - Будинок 1909-1910 рр. та Садиба Оболонського 1799 р. - передача ділянки під забудову
  29. Ярославів Вал, 29-Б - Прибутковий будинок Кузнецова та Садиба Тешнера, 1897 р.
  30. Ярославська, 8 - Будинок та Садиба Продаєвича-Лунєва, 1880 р.

лого - Череп Back to Top


Пам'ятки в 2022 р. Початок вторгнення в Україну...

  1. - Андріївський узвіз, 24 - Пам'ятка місцевого значення 1897-1899 рр.
  2. - Басейна, 12-А - Садиба та флігель 1899-1900 рр.
  3. - Боричів Тік, 27 - Цінна історична забудова
  4. Вал Верхній, 4 - Садиба, кін. 19 - поч. 20 ст.
  5. - Глушкова академіка, 1 - Експоцентр (ВДНГ) +ЗеУнівер - пам'ятка Комплекс національного значення
  6. - Голосіївський просп. (40-річчя Жовтня), 6 - Корпус виробничий 1899 р., Комплекс "Пивзавод Шульца", сер. XIX ст.
  7. - Житньоторзька, 10 - Будинки та Садиба, сер. 19 ст.
  8. - Кирилівська, 13 - Цимлянський провулок, 3 - Будинки та Садиба
  9. - Львівська, 3 - Садиба Бахарєва та Дачний будинок, 1897 р.
  10. Мазепи Івана, 1 - Миколаївські ворота 1846-1850 рр. - забудова Зони охорони Пам'ятки національного значення
  11. - Мазепи Івана , 6 - Будинки та Садиба Іпсіланті, кін. 18 - поч. 20 ст.
  12. - Овруцька, 19 - Будинок, Садиба не на обліку 
  13. - Овруцька, 23 - Цінна історична забудова - нищення "ремонтом фасаду", Садиба та будинок не на обліку
  14. - Толстого Льва, 55 - Цінна історична забудова
  15. - Тургенівська, 22 - Будинок Маліна, Цінна історична забудова, 1890 р.
  16. - Турівська, 29-А - Будинок лісопильні Сніжка, Цінна історична забудова, кін. 19 ст.
  17. - Федорова Івана, 28 - Насосна станція 1907 р., Комплекс "Товарна станція, 1902-07 рр."
  18. Хорива, 18 - Садиба, кін. 19 - поч. 20 ст.
  19. - Цимлянський провулок, 3 - Цінна історична забудова

лого - Череп Back to Top


Пам'ятки в 2023 р.

  1. - Володимирська, 93
  2. - Володимирський узвіз, 4 та 6 (Водогін)
  3. - ...

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


ВИСНОВКИ

...

Зміст link-in

  1. Твердження КМДА про роботу за 2018-2021 рр. - 1.509 пам (!?)
  2. Фактична робота КМДА за 2020 р. - 64 пам. (!)
  3. Звіт КМДА (Никоряк, Деп охор пам) за 2021-2022
  4. Приклади нищення памяток Києва за 2021-2022 рр.
  5. ...

лого - Череп Back to Top


3-1) Твердження КМДА про роботу за 2018-2021 рр. - 1.509 пам (!?)

2021-04-14 за 2018-2012 1509 пам до Мінкульту

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


3-2) Фактична робота КМДА за 2020 р. - 64 пам. (!)

лого - Череп Back to Top


2021-01-29 за 2020 64 пам до Мінкульту

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


3-3) Звіт КМДА (Никоряк, Деп охор пам) за 2021-2022

 ...

Файли   pdf

Звіт Никоряк 2021-2022

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home


3-4) Приклади нищення памяток Києва за 2021-2022 рр.

...

Знищ 2021-2022

лого - Череп Back to Top


BtH Back to Home