вул. Волоська, 5

Житловий будинок, 1-а пол. 19 ст.
Волоська, 5

Волоська 5 фото

Окрема будівля по фронту кварталу в одній садибі з цегляними двоповерховими спорудами кін. 19—20 ст. наріжним житловим будинком (№ 5/14), бічним флігелем (№ 5-в) і типовим для Подолу сараєм з галереями у глибині затишного озелененого подвір'я. Зведено після пожежі 1811 відповідно до нових червоних ліній забудови вулиць. Одноповерховий, дерев'яний, тинькований, у плані Т-подібний, на високому цегляному цоколі (первісно житловому), з мансардою по осі дворового фасаду. Дах вальмовий, залізний по де­рев'яних кроквах. До чолового корпусу з центральним дворовим ризалітом ліворуч прилягає дерев'яна галерея (після війни перетворена на кімнату), праворуч — вхідний дерев'яний тамбур та відкриті сходи.

Внутрішнє планування — коридорне, з двобічним розміщенням кімнат. У центрі з боку вулиці — вітальня на три вікна, по боках — кімнати на одне вікно. Архітектурне вирішення головного фасаду ґрунтується на типовій симетричній схемі п'ятивіконного будинку періоду класицизму. У його тектоніці переважають горизонтальні членування, підкреслені лінією цоколю і карнизів простого профілю. Цегляний цоколь оброблено під руст, його закладені вікна мають прямі перемички з імітацією замкових каменів. Композиція житлового поверху — тридільна, з виділенням одновіконних бічних крил плоскими пілястрами. Прямокутні віконні прорізи оформлено простими лиштвами, прямими сандриками-поличками і підвіконними тягами. В інтер'єрі збереглося первісне оформлення вітальні — тягнуті стельові падуги, камін і груба, облицьовані білими кахлями. Є пам'яткою житлової архітектури у стилі класицизму.

Назва Будинок житловий
Роки 1833-35 рр.
Адреса Волоська вул.  5
Район міста Подільський
Охоронний № --
№ та дата рішення про взяття під охорону Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 № 10/38-11- архітектура та містобудування

Back to Top