вул. Кирилівська (Фрунзе), 41 Пивзавод Ріхтера

Зміст

  1. Головний корпус
  2. Житловий будинок
  3. Димар

1. Головний корпус Пивоварного заводу М. Ріхерта, 1895 рр.(поточнена дата об’єкта: 1870-і-1882рр., 1890-1891рр., 1895р., 1908-1909 рр.,1912-1913рр.)

Фр 41 ф1

Об’єкт розташований в межах центрального історичного ареалу, в історичній місцевості Поділ, на території археологічної охоронної зони.

Територія заводу розташована біля підніжжя гори Юрковиці, займає майже кутове положення між вулицями Фрунзе і Нижньоюрківської. Займає земельну ділянку по червоній лінії забудови вулиці Фрунзе. Ділянка неправильної прямокутної форми, її загальна площа становить 7.006 кв. м.

Головний корпус розташований у центрі садиби, довгим боком (57,0 м) спрямований вглиб ділянки, коротким (32,0 м) - звернений до вул. Фрунзе. Площа будівель головного корпусу становить 5.624 кв.м. Комплексна споруда головної будівлі сформувалася за кілька етапів – з 1870 по 1913рр.

До складу будівлі головного корпусу входить 6 частин: сушильна башта, солодовня, варильня, льодовня, склад та котельня. Кожна з функціональних частин зберегла особливості первісного планувально-просторового рішення.
Комплекс головної будівлі - різноповерховий (від одного до шести поверхів) з підвалом, цегляний, пофарбований, у плані - неправильний прямокутник, що включає трапецієподібне за абрисом трикамерне приміщення льодовні, трапецієподібну у плані броварню з внутрішнім зальним розплануванням, прямокутні у плані солодовню із зальним розплануванням та сушильну башту з прилеглими до неї службовими приміщеннями. Головний вхід - у центрі солодовні. Перекриття пласкі, у виробничих залах – на проміжних опорах (дерев'яно-металевих - у броварні, залізобетонних – у солодовні). Підвали мають цегляні і залізобетонні склепіння. Дах над броварнею – односхилий із ліхтарем верхнього світла над виробничою залою, над льодовнею - двосхилий під бляхою із горищем, над солодовнею – був двосхилий (на даний час - відсутній), над шестиповерховою сходовою клітиною сушильної башти - плаский. Звернені на подвір'я фасади льодовні, варільні та складу мають спрощений утилітарний вигляд.

Back to Top


2. Житловий будинок Пивоварного заводу М. Ріхерта, 1910-і рр.

Фр 41 ф2

Ділянка заводської садиби розташована на території біля підніжжя гори Юрковиці, з відступом від червоної лінії забудови вулиці Фрунзе (колишня вул. Кирилівська), замикає перспективу вул. Оленівської. На території садиби збереглися такі історичні споруди: головний корпус (в т. ч. стара броварня), димар, колишній житловий будинок.

Будинок споруджений як окрема будівля в 1910-х рр. Тепер є частиною головного корпусу з загальною несучою стіною і межує з баштою сушильні, броварнею та складом. Чоловим фасадом звернений до вулиці Фрунзе.
Двоповерховий з підвалом, цегляний, у 1961 р. облицьований керамічною цеглою. Значно перебудований із внутрішнім переплануванням і заміною первісного вальмового даху на плаский. У плані споруда прямокутна. Головний симетричний фасад на п’ять віконних осей. Вікна прямокутні, одностулкові, на другому поверсі обрамлені вухастою лиштвою з замковими каменями й прямими сандриками. У двох вікнах другого поверху відсутнє скло, в решті вікон воно відсутнє частково. До будинку ведуть два входи – з вулиці та з виробничого приміщення головного корпусу. Двері, що ведуть до будинку з вулиці - дерев’яні, пофарбовані білою фарбою, до них ведуть невисокі металеві сходи, перила на них відсутні.

В середині будинку було зроблене перепланування, внутрішній об’єм будинку було розділено на житлову і нежитлову зони. Двері, що ведуть до житлової зони великі, дерев’яні, дверей між кімнатами будинку немає. Перекриття між поверхами залізобетонні, товщиною 0,8 м. Стелі високі, приблизно 3 метри, пофарбовані в білий колір. Підлоги бетонні, на першому поверсі є залишки дошок, якими була вислана підлога. На стінах є залишки шпалер та зеленої фарби, на одній із стін є залишки гіпсокартону. Сходи які ведуть у приміщення будинку бетонні, частково пошкоджені, обрамлені металевими кованими перилами.

Back to Top


3. Димар Пивоварного заводу М. Ріхерта, 1895 р.

Фр 41 ф3

Ділянка садиби заводу розташована на території біля підніжжя гори Юрковиці, з відступом від червоної лінії забудови вулиці Фрунзе (колишня вул. Кирилівська), замикає перспективу вул. Оленівської. На території садиби збереглися такі історичні споруди: головний корпус (в т. ч. стара броварня), димар, колишній житловий будинок.

Димар є просторовою домінантою і зведений як окрема споруда у південно-східній частині садиби. Споруда двоярусна, близько 40 м заввишки, цегляна, на бетонній основі, пофарбована, кругла в перетині із звуженням догори, по всій висоті закріплена металевими затяжками.

Перший ярус має гладенький стовбур з викладеною цеглою датою побудови «1895» у круглому медальйоні. Другий ярус прикрашено виступними вертикальними смугами, з'єднаними вгорі арками, що разом нагадує канелюри. Завершення труби вирішено у вигляді декоративних машикулів.

У цокольній частині розташований замурований вхід, оформлений площинним порталом з трикутним фронтоном, частково пошкодженим.


Back to Top