вул. Межигірська, 33/19

Пам'ятка місцевого значення, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України

Зміст

  1. Стислі дані про памятку. Фотофіксація існуючого стану
  2. Файли: 1) Облікова картка та Історична довідка 2) Новини КМДА від 2019-08-16

1. Фото


Меж 33_19

Житловий будинок, кін. 19 ст.
Межигірська, 33/19

У кін. 19 ст. коштом власниці садиби Г. Вертипорох зведено прибутковий будинок. Пізніше внаслідок пристосування приміщень першого поверху під магазини двері та віконні прорізи було перероблено. Триповерховий, цегляний, пофарбований, у плані Г-подібний, зі зрізаним наріжжям, що відіграє роль основного акценту в архітектурному вирішенні будинку. Оформлений в стилі нео- ренесанс. На першому поверсі наріж- жя — вхід, на другому та третьому — балкони, на які ведуть дверні отвори. Верхні поверхи фасаду об'єднано лопатками, які вгорі увінчано великим архівольтом. Подібно вирішено й прилеглі до наріжжя площини на одну віконну вісь кожна, але на третьому поверсі тут замість дверей влаштовано здвоєні венеціанські вікна.

Над усім наріжжям, що складається з трьох граней, — цегляний аттик з тумбочками та підвищеною центральною частиною. Мотив архівольта використано також на фасаді з боку вул. Межигірської для підкреслення центрального входу. Композиція обох фасадів асиметрична, віконні прорізи другого поверху прямокутні, розділені пілястрами зі стилізованими капітелями з листям аканта. На третьому поверсі прямокутні вікна чергуються з венеціанськими. Фасади пишно декоровані ліпленням і цегляним орнаментом в історичній стилістиці (голівки путті, листя аканта, гірлянди). В образному сприйнятті будинку істотну роль відіграють міжповерховий гурт над першим поверхом і вінцевий карниз. З боку вул. Щекавицької на балконах — ґрати вишуканого орнаменту.

Споруда — характерний зразок прибуткового будинку оригінального архітектурного вирішення. 

Назва Будинок прибутковий
Роки Кін. ХІХ ст.
Адреса Межигірська вул. 33/19
Район міста Подільський
Охоронний № 970-Кв
№ та дата рішення про взяття під охорону Наказ Міністерства культури  України від 06.12.2016 № 1162 пам‘ятка архітектури

2. Файли

КМДА новини Меж 33_19 стор-1

КМДА новини Меж 33_19 стор-2

КМДА новини Меж 33_19 стор-3


Back to Top